понеделник, 25 август 2008 г.

Евтини административни трикове за унищожаването на част от центъра на София

Разграждане на "Възраждане"

Част от собствениците на имоти в столичния район "Възраждане" са заплашени да се разделят с тях, ако влезе в сила новият устройствен план

Новият устройствен план за квартал "Възраждане"
Уголемяване

Автор: ДАГ
Ако не беше верен читател на Държавен вестник, и до ден днешен жителите на т.нар. Център-запад в София нямаше да знаят, че кварталът им е предвиден за тотално прекрояване. В началото на отпускарския месец август някъде между обявите за община Попово и община Аксаково е публикувано любопитно каре за столицата, от което се разбира, че има одобрен нов подробен устройствен план (ПУП) за район "Възраждане".
Така собствениците на петнайсетина стари частни жилищни сгради научиха, че ще се простят с имотите си в името на две нови улици със съмнителна необходимост (виж картата). Освен това планът предвижда други карета от централния район "Възраждане" да бъдат преобразени в площи за офиси и магазини. По-точно "сгради с многофункционално предназначение за обществено обслужващи дейности", което, преведено, означава, че там не може да има изцяло жилищни постройки.
Краят на романтичния период на тази централна част на столицата между булевардите "Мария Луиза", "Христо Ботев", "Александър Стамболийски", "Тодор Александров" и ул. "Пиротска" ще дойде и с построяването на няколко внушителни постройки, високи между 35 и 41 м (градски небостъргачи, записани в плана като "архитектурни акценти").
Според обнародвания в Държавен вестник документ на места плътността на застрояването ще бъде 100%, а в други минималният предвиден от плана процент за зелени площи е едва 15. Предвижда се още изграждането на двуетажни подземни гаражи във всички възможни вътрешноквартални пространства, както и подземни и наземни паркинги за около 3000 автомобила.
Ако всичко това се случи, стилът на известния арх. Торбов от началото на XX в. - автор на Халите и някои от сградите в района, ще бъде заменен от "прагматизма" на сегашния главен архитект на София Петър Диков.

Възраженията на жителите

Проектът за преустройство на центъра естествено не се харесва на повечето собственици в района. Логично най-недоволни са тези, на които предстои да се простят завинаги с имотите си. "В къщата ми е стоматологичната ми клиника, в която работят общо десет души", казва д-р Георги Манев. И добавя: "Какво ще правя, след като ми вземат имота? Както и да ме компенсират, няма да мога да създам отново клиниката." Шейсетгодишният собственик на кварталния ресторант "Трето полувреме" обяснява, че на тази възраст трудно би успял да започне наново бизнеса си. "Знаете ли колко пари и време коства да разработиш едно заведение", пита риторично той. Те заедно със собствениците на една от проектираните от арх. Торбов къщи са сред най-ощетените, защото на мястото на имотите им ще са двете нови улици. По думите им застрашените да останат без собствеността си заради отчуждаването в четирите квартала от двете страни на бул. "Тодор Александров" са около 250 души. Допълнителен проблем е, че част от хората, които притежават жилища в района, нямат собственост върху земята, на която са построени къщите им. Което означава, че при евентуално отчуждаване те нямат право на обезщетение.
Хората от "Възраждане" протестират и срещу предвиденото в плана обединяване на имотите им в един урегулиран парцел. (Става дума за изискване на Закона за устройство на територията (ЗУТ), според който парцел може да е само и единствено площ, която има минимум 18 м излаз на улица, затова е и изискването за окрупняване.) По този начин те се задължават да съобразяват евентуалното построяване на нова сграда върху парцела с останалите съседи. Ако един не се съгласи, никой не може да строи.
Освен начина, по който се случва всичко, сред най-спорните идеи е решението за прокарване на двете нови улици. Според Закона за устройство на територията изграждането на нови улици се налага само ако имотът няма лице (изход) към улица. Случаят обаче не е такъв, защото до всички сгради в квартала има достъп от няколко места. Затова заплашените с отчуждаване на имотите им подозират, че новоизградените улици ще обслужват само собствениците на новите имоти от първа линия с лице към бул. "Тодор Александров".
Жителите на квартала вече се организират, за да спрат приемането на новия устройствен план. Подобно на хората от столичния район "Младост", които се вдигнаха на бунт заради предвиденото в техния план застрояване на малкото останали зелени площи, те обмислят да направят същото. В община "Възраждане" са получени десетки възражения, като най-вероятно броят им драстично ще се увеличи до изтичането на крайния срок за внасянето им - 1 септември тази година. Тези обаче, които са в по-дълга отпуска, може и да пропуснат времето за възражения, което автоматично означава, че са съгласни с плана в този му вид.
"Всеки собственик има право да изрази своето недоволство, но такива планове се правят в името на публичния интерес, а не на частния", коментира главният архитект на София Петър Диков. "Липсата на градоустройствен план вече толкова години е причината да се чудим защо стана така, че сградите са набутани една в друга и защо няма тротоари и градинки. Този устройствен план се прави за центъра на една европейска столица, а не за имота "Х" или имота "У", или за виждането на техните собственици за развитие на града", добави той по повод възраженията.

Съмненията

"Съвсем наскоро започнахме реставрация на къщата", казва собственичката на една от засегнатите сгради, Наталия Бондаренко, чието семейство живее там от 60 години. Разказва, че "новината" какво им готви общината им дошла като гръм от ясно небе. Никой от съседите й не е бил уведомен кога и къде е имало задължителното в такива ситуации обществено обсъждане на идеята за създаването на новото сити.
През част от имота Бондаренко ще минава една от новите улици. Това, което остава встрани от нея, по думите й най-вероятно след като й бъде отчуждено, ще бъде препродадено на собственик на съседен терен уж с цел окрупняване. Така притежателите на имоти от първа линия ще бъдат облагодетелствани да разширяват терените си. Бондаренко смята, че това е "нова схема за присвояване на частни терени".
"На всеки документ широчината на новата улицата е различна. На чертежите е посочено, че тя ще е 9 м. Според специфичните правила - 12 м, а в обяснителните записки е посочено, че ще е 6 м плюс метър и половина тротоар", добавя тя. Арх. Диков обаче коментира, че тези улици са необходими, за да се обслужва градският център. "Ще направя всичко възможно този план да влезе в сила максимално скоро. В сегашния си вид тази част от града не може да остане, а и не вярвам някой освен пряко засегнатите да иска да остане", категоричен е Диков.

Какво следва

Макар и голяма част от собствениците на имоти и парцели в района наскоро да са разбрали за предстоящите промени, планът, който ги регулира, вече е пред вратите на последната инстанция. След изтичането на едномесечния срок за възражения подробният устройствен план ще бъде внесен и в Столичния общински съвет. Ако остане в сегашния си вид, имотите, предвидени за улици, ще бъдат отчуждени без право на обжалване. Като собствениците могат да спорят само за цената, по която им се заплаща собствеността, но не и за самия имот. До миналата година отчуждаването можеше да бъде оспорвано от притежателите на имота, но след приетите поправки в Закона за общинската собственост СОС на практика може да реши, че даден имот е от важно значение за изграждането на инфраструктурни обекти, и принудително да го придобие. Стойността на имота се определя от независим оценител на база на пазарната му стойност към момента. Но в повечето случаи в сумата не се включва и обезщетение за пропуснати ползи.
Ако новият устройствен план влезе в сила в сегашния си вид, почти е сигурно, че къщите, които са оцелели при бомбардировките над София по време на Втората световна война, ще бъдат разрушени сега.

Източник: "Капитал"
Погледнете също блога на Павел Янчев
Подпиши петицията!

Много хитро е това, да сложиш край на общественото обсъждане на такова генерално преустройство на центъра края на август. Ами те хората през август само това правят — бдят в държавен вестник да не би да се случи някоя простотия. Явно вече така ще трябва да правим. В август с лаптопите с WiFi и с абонамента за държавен вестник под мишница, че явно тогава общината ще ни радва с плановете си за генерално преустройство.

неделя, 17 август 2008 г.

Нещо, което си струва да се припомня

http://komitata.blogspot.com/2008/08/blog-post_13.html
Това е адресът ,
на който може да се прочете
един актуален материал
за гробницата на Н.В. Княз Александър І (1857-1893).

Да благодарим на Комитата за уместната скоба
в словесната схватка за центъра на София

След абдикацията си Князът се жени за графиня Йохана Хартенау
и се установява да живее в Грац, Австрия
като приема нейната титла.
Князът умира в Грац през 1893 г.

Гробницата-мавзолей на Княз Александър І
е построена
по проект на швейцарския архитект Якоб Хайнрих Майер,
спечелил І-ва награда в конкурс (1894) .

От Грац тленните останки на Княза
са пренесени в София.


Докато гробницата се строи,
те се съхраняват
в ротондата "Св. Георги"
и са погребани в мавзолея
на 3 януари 1898 г.


Потомците на Княз Александър фон Хартенау
и днес живеят във Виена.





Във Военно-историческия музей Виена
бе открита изложбата "Княз Александър фон Батенберг, княз на България (1879-1886)", посветена на 150 годишнината от неговото рождение
организирана от Министерство на културата на РБългария, Министерство на външните работи на РБългария, Посолоство на РБългария във ФРГ, Посолство на РБългария в РАвстрия, Български културен институт "Дом Витгенщайн",
със съучастието на Министерство на народната отбрана на РБългария, Народна библиотека "Св.Св. Кирил и Методий", Национален военно-исторически музей, Кметство на град Батенберг.



















Съставители: Христо Матанов, Цвятко Остоич, 2007.
Виж още: http://kodeks.uni-bamberg.de/Bulgaria/SofiaBatenbergMausoleumInfo.htm

понеделник, 11 август 2008 г.

То­ва, ко­е­то хуни­те не успяха да уни­що­жат, мо­же да съсипят пред очи­те ни днес

Арх. Миломир Богданов
в. Арх & Арт Борса, бр. 31, 31 юли - 7 август 2008 г., с. 6- 9





"Сер­ди­ка е моят Рим", то­ва са из­вес­т­ни­те думи на им­пе­ра­тор Кон­с­тан­тин Ве­ли­ки (274-337), ко­и­то той обик­но­ве­но каз­вал, ста­не­ло ли дума за не­го­вия любим град - днеш­на­та българ­с­ка сто­ли­ца.

Со­фия за съжа­ле­ние няма гол­я­ма ре­ка, как­то поч­ти всич­ки зна­чи­ми ев­ро­пейс­ки гра­до­ве, няма и мо­ре ка­то Мар­си­лия, Бар­се­ло­на или кра­си­ва­та Вар­на. Как­во има? Има Ви­то­ша и ми­не­рал­ни­те си из­во­ри, раз­би­ра се, но пла­ни­на­та все пак е край гра­да, а не в не­го, как­то е Ца­ре­вец в Търно­во или Ак­ро­по­ла в Ати­на. А за минерал­на­та во­да, от­как­то зат­во­ри­ха ба­сей­на на банята, по-доб­ре да не го­во­рим. То­га­ва как­во?

Има­ме не­що уни­кал­но, с ко­е­то мо­же да се пох­валят само Рим и Кон­с­тан­ти­но­пол. В Со­фия е дво­рецът на им­пе­ра­тор Кон­с­тан­тин Ве­ли­ки, "пок­р­ъ­с­ти­теля на све­та". Да при­пом­ним, че той пра­ви за све­та също­то, как­во­то е нап­ра­вил Бо­рис I за Бълга­рия, а мо­же би и по­ве­че! Да не го­во­рим, че ако Кон­с­тан­тин го няма­ше, и Бо­рис няма­ше да го има, как­ъ­в­то го зна­ем днес, за­що­то и хрис­тия­н­с­т­во­то мо­же­ше да го няма. Нес­л­у­чай­но и източ­ни­те и за­пад­на­та църква го ве­ли­чаят ка­то един от най-зна­чи­ми­те им свет­ци - "Све­ти Цар Кон­с­тан­тин покр­ъ­с­ти­тел".

Къде е то­зи им­пе­ра­тор­с­ки дво­рец в Со­фия, то­зи памет­ник не са­мо с об­що­ев­ро­пейс­ко, но и със све­тов­но зна­че­ние? За­що не е из­вес­т­но на граж­да­ни­те и гос­ти­те на сто­ли­ца­та то­ва, ко­е­то я пос­тавя сред най-значимите гра­до­ве за култура­та и ис­то­рия­та на Ев­ро­па, а то­ва зна­чи и в све­та? Ами там е, къде­то му е място­то - в сърце­то на гра­да. Той е доб­ре из­вес­тен на всич­ки, кои­то се ин­те­рес­у­ват. По-н­я­ко­га го на­ри­чат "град­с­ка ре­зи­ден­ция".

Някол­ко хил­я­ди го­ди­ни, от­как­то същес­т­в­у­ва Со­фия, уни­кал­но, но центърът й стои все на също­то място. Друг за­бе­ле­жи­те­лен факт за нея е същес­т­в­у­ва­не­то на "Ар­хе­о­ло­ги­чес­кия ре­зер­ват Сер­ди­ка - Сре­дец", кой­то па­зи как­во­то е оцел­я­ло от ан­тич­ния и средновеко­вен град. Да се раз­ре­ши по­се­га­тел­с­т­во върху не­го е все ед­но да се раз­ре­ши стро­и­тел­с­т­во в ре­зер­ва­та "Среб­ъ­р­на" или на хълма Тра­пе­зи­ца. Но ето, че сме сви­де­те­ли на опит то­ва да се нап­ра­ви и то точно върху ос­тан­ки­те от дво­ре­ца на им­пе­ра­тор Кон­стан­тин Ве­ли­ки!

Осо­бе­но­то, на ко­е­то мо­же би се за­ла­га, е, че има­ме културно-ис­то­ри­чес­ки ре­зер­ват, от кой­то обик­но­ве­ни­те гра­жда­ни виж­дат мал­ко - пор­та­та на кре­пост­та в подле­за между Пре­зи­ден­т­с­т­во­то и МС, къде­то во­дим всич­ки офи­ци­ал­ни чужди гос­ти, мал­ка част от ста­ра рим­с­ка ули­ца и най-ве­роя­т­но част от същия дво­рец пред ро­тон­да­та "Св. Ге­ор­ги" в дво­ра на Президентството, част от ан­тич­ни­те сте­ни и средвеков­на­та църква "Св. Пет­ка Са­мар­джийс­ка" в под­ле­за пред бившия ЦУМ, къде­то се пред­по­ла­га, че е пог­ре­бан Лев­с­ки, не­що око­ло мине­рал­ния из­вор... толко­ва! Друга част от сте­ни­те на кре­пост­та и средновеков­на­та църква "Св. Спас" са недос­т­ъ­п­ни за граж­да­ни­те, за­щото Булбанк си пос­т­рои тре­зор око­ло тях и нап­ъ­л­но не­за­кон­но не доп­у­с­ка посе­ти­те­ли до то­зи културен памет­ник, кой­то е публич­на соб­с­т­ве­ност и е със за­беле­жи­тел­но зна­че­ние. Ог­ра­ни­чен е достъпът и до това, ко­е­то ос­та­на от от­к­ри­тия нас­ко­ро късноантичен амфи­те­атър на Сер­ди­ка, също зна­ко­во място за христия­н­ка­та църква и за на­ше­то културно нас­лед­с­т­во. Днес някои под­б­ра­ни си пият отле­жа­ло­то уис­ки точ­но на ан­тич­на­та аре­на. Място­то, къде­то са хвърляли христия­н­с­ки­те мъче­ни­ци на лъво­ве­те, днес е луксо­зен хо­тел.

Все пак къде е то­зи осо­бен ре­зер­ват - то­ва са подземни­те културни плас­то­ве в ед­на мал­ка площ най-об­що между ул. "Ала­бин­с­ка", ул. "Княз Бо­рис I", бул. "Дон­д­у­ков" и ул. "Ба­тенберг".

А къде е в не­го най-зна­чи­мият ка­то сим­вол за гра­да ни па­мет­ник - ос­тан­ки­те от дво­ре­ца на им­пе­ра­тор Констан­тин Ве­ли­ки пок­р­ъ­с­ти­тел? Ес­тес­т­ве­но то­ва е мястото, ко­е­то до Късно­то сред­но­ве­ко­вие е из­вес­т­но и днес спе­ци­а­лис­ти­те на­ри­чат "Кон­с­тан­ти­нов квартал" (за­щото, как­то по­до­ба­ва на един ис­тин­с­ки им­пе­ра­тор­с­ки дво­рец, той е за­е­мал цял квар­тал в града). То­ва е и място­то, на­ри­ча­но до Ос­во­бож­де­ни­е­то от турско роб­с­т­во "Ка­лоян мах­ла", за­що­то точ­но тук е живял Севасток­ра­тор Ка­лоян - чо­векът, на ко­го­то дължим създа­ва­не­то на един па­мет­ник, с кой­то, с осно­ва­ние, всич­ки бълга­ри се гор­де­ем и по­каз­ва­ме пред све­та - Боя­н­с­ка­та църква. Дво­рецът на севасток­рато­ра е бил имен­но то­ва, ко­е­то е оцел­я­ло от импе­ра­тор­с­кия дво­рец.

Мал­ка­та църква "Св. Николай" между сгра­да­та на бив­шия "Ко­ре­ком" и хо­тел "Рила" е би­ла не­гов се­ме­ен па­рак­лис - тук се е усамотя­ва­ла в мо­лит­ва прек­рас­на­та Де­сис­ла­ва. На срещ­у­по­лож­на­та стра­на през ул. "Ка­лоян" (най-ста­ра­та ули­ца в гра­да, коя­то со­фия­н­ци 650 го­ди­ни са на­ри­ча­ли "Ка­лоя­но­ва" по име­то на се­вас­ток­ра­то­ра, а не на царя), при резиденция­та на българ­с­кия пат­ри­арх дейс­т­ва и днес под­зем­на­та църква "Св. Пет­ка ста­ра" от 1241 г. То­ва е град­с­кият храм, къде­то се­вас­ток­ра­торът и семейс­т­во­то му са се чер­к­у­ва­ли.

Ако вле­зем в "Св. Ни­ко­лай" и пог­лед­нем нал­я­во, ще видим сте­на от Кон­с­тан­ти­но­вия дво­рец, до коя­то сигур­но се е до­кос­вал не са­мо им­пе­ра­торът, но и нашият се­вас­ток­ра­тор Ка­лоян и кра­си­ва­та Де­сис­ла­ва. Ако доп­рем длан­та си до нея мо­же да усе­тим си­ла­та на веч­ност­та и ис­то­рия­та и да поч­у­в­с­т­ва­ме гор­дост от това, че сме бълга­ри. По­доб­но чуство лич­но аз съм изпит­вал един­с­т­ве­но в крип­та­та на ба­зи­ли­ка­та "Сан Кле­мен­те" в Рим пред гро­ба на св. Кон­с­тан­тин-Ки­рил Фи­ло­соф.

"Кон­с­тан­ти­но­вият квар­тал", т.е. дво­рец, е раз­по­ло­жен между днеш­ни­те ул. "Ка­лоян", ул. "По­зи­та­но", ул. "Ле­ге" и южно от Пре­зи­ден­т­с­т­во­то. Не се заб­л­у­ж­да­вай­те, че на ар­хе­о­ло­ги­чес­ка­та кар­та на Со­фия ще ви­ди­те отбеля­за­на мал­ка част от не­го, прос­то са­мо то­ва е разкри­ла зем­я­та при случай­ни из­ко­пи. Още доц. Са­ва Боб­чев е пи­сал за не­го. То­ва, ко­е­то е ос­та­на­ло от дворе­ца, не е мал­ко и то си е там, скри­то под сгра­ди­те на бив­ши­те "Дет­маг" и "Ко­ре­ком" и на хо­тел "Ри­ла". Да, под хо­тел "Ри­ла".

Тук е живял Им­пе­ра­торът. Оттук е управ­л­я­вал Римска­та им­пе­рия, прос­ти­ра­ща се от Ис­па­ния и Британия до Еги­пет и дне­шен Ирак. Оттук, от Со­фия, е управ­л­я­вал це­лия културен свят, без Ки­тай и някои по-мал­ки стра­ни в Азия. То­га­ва, ма­кар и за крат­ко, то­ва е бил не­го­вият център. По-късно, по вре­ме на първия ка­но­нот­вор­чес­ки, след из­на­чал­ния Ни­кейс­ки, все­лен­с­ки църко­вен събор, смятан и за не­го­во продълже­ние, състоял се от но­ем­в­ри 343 до фев­р­уа­ри 344 г. съвсем нес­л­у­чай­но в Со­фия (то­га­ваш­на­та Сердика), за­се­да­ния­та се про­веж­да­ли в ка­тед­ра­ла­та "Све­та Со­фия" и в по­ги­на­ла­та ба­зи­ли­ка "Св. Тро­и­ца" в днеш­ния Южен парк, кв. Ло­зе­нец (над коя­то допуснахме да се пос­т­рои по­ред­на­та луксоз­на жилищна сгра­да!). Та то­га­ва имен­но тук, в Дво­ре­ца на Кон­с­тан­тин Ве­ли­ки, са ид­ва­ли и са се зас­тоя­ва­ли све­ти Осий, епис­коп на ис­пан­с­кия град Кор­до­ва и личен из­по­вед­ник на им­пе­ра­тор Кон­с­тан­тин, епис­коп Про­то­ген и мно­го от вид­ни­те сред учас­т­ва­ли­те 341 от­ци на хрис­тия­н­с­ка­та църква, за да спе­челят на своя страна мог­ъ­ща­та свет­с­ка власт.

Ма­те­ри­ал­ни­те до­ка­за­тел­с­т­ва за та­зи па­мет ис­кат се­га да ни от­не­мат. Пла­ни­ра се уни­що­жа­ва­не­то на хилядоле­тия опа­зе­ни ос­тан­ки, за да се нап­равят... ГАРАЖ (!!!) и ба­ров­с­ки офи­си. Да се раз­р­у­ши хо­тел "Рила" и да се съси­пе културно нас­лед­с­т­во на Ев­ро­па - ос­тан­ки­те на дво­ре­ца на Кон­с­тан­тин Ве­ли­ки и на севас­ток­ра­тор Ка­лоян, на чо­ве­ка, от­к­рил изог­ра­фа Васи­лий, за да из­пи­ше неп­ре­ход­ни­те об­ра­зи в Боянската църква "Св. св. Ни­ко­ла и Пан­те­лей­мон", предхожда­щи с цяла епо­ха фрес­ки­те на Джо­то и итали­ан­с­кият ре­не­санс, с ко­и­то ги срав­н­я­ват.

То­ва не е гра­дин­ка­та до "Руска­та църква", коя­то об­щес­т­ве­ност­та и ко­ле­гия­та успя да опа­зи! До­ри не мо­же да се оце­ни как­ва ка­тас­т­ро­фа за ев­ро­пейс­ко­то културно нас­лед­с­т­во, как­ва заг­у­ба за нас и за гра­да, как­ва гав­ра със свято хрис­тия­н­с­ко място и дос­тоя­ние на българ­с­ка­та на­ци­о­нал­на сред­но­ве­кон­в­на ис­то­рия мо­же да се пре­диз­ви­ка.

Не е без­п­ри­чин­но, че до­се­га ни­кой не е посмял да разк­рие и ек­с­по­ни­ра те­зи руи­ни. Прос­то всич­ки строите­ли и уче­ни в ХХ в. са би­ли дос­тат­ъ­ч­но поч­тен­и и са си да­ва­ли смет­ка за какъв уни­ка­лен обект, за как­во зна­ко­во място ста­ва дума. Те са ос­та­ви­ли та­зи за­да­ча на нас, тех­ни­те по­том­ци, за вре­ме­то, ко­га­то тех­но­ло­ги­и­те и нау­ка­та дос­тиг­нат нужна­та ви­со­та. А как­во до­ча­ках­ме? Всич­ко да бъде уни­що­же­но за­ра­ди га­ра­жа(!) на някак­ва и без то­ва спор­на офис сгра­да, коя­то се канят да строят, ка­то раз­р­у­шат хо­тел "Ри­ла".

То­зи, кой­то доп­у­с­не да се по­сег­не на дво­ре­ца на Констан­тин Ве­ли­ки и се­вас­ток­ра­тор Ка­лоян, ста­ва съучас­т­ник в прес­т­ъ­п­ле­ние срещу културно­то наследст­во на Ев­ро­па, на Бълга­рия и хрис­тия­н­с­ка­та ни па­мет. То­ва, ко­е­то хуни­те не успяха да уни­що­жат и турци­те да за­ли­чат, мо­же да бъде раз­сип­но днес!

Гра­ни­ци­те на ар­хе­о­ло­ги­чес­кия ре­зер­ват "Сер­ди­ка -Средец" са ясни. Той трябва да има и оп­ре­де­ле­на буфер­на зо­на. Още доц. Са­ва Боб­чев по­со­чи къде друга­де извън не­го мо­же да се очак­ва да из­ле­зе археоло­гия.

......................................

За­що ло­бис­ти и кон­с­у­л­тан­ти с без­у­час­т­но­то по­ве­де­ние на власт­та нап­ра­во под­веж­дат ин­вес­ти­то­ра, ка­то го тикат в те­ре­ни и на­чи­на­ния, пре­диз­вик­ва­щи гне­ва на общес­т­во­то, как­ъ­в­то бе случаят с гра­дин­ка­та до Руска­та църква и е нас­тоя­щият с хо­тел "Ри­ла", дво­ре­ца на Кон­стан­тин Ве­ли­ки и се­вас­ток­ра­тор Ка­лоян?

Ная­с­но ли са някои, че вли­зай­ки тол­ко­ва дълбо­ко под се­гаш­ния стро­и­те­лен хо­ри­зонт, ос­вен че ще уни­що­жат ар­хе­о­ло­гия­та, е възмож­но и да зас­т­ра­шат кон­с­т­р­у­ктив­на­та устой­чи­вост на всич­ки окол­ни сгра­ди? Со­фия е зе­мет­р­ъ­сен ра­йон и, не дай Бо­же, трус мо­же да ста­не и по вре­ме на стро­е­жа, пре­ди да са зав­ъ­р­шени укре­пи­тел­ни­те ра­бо­ти. А има те­ре­ни в София, къде­то такъв стро­еж не зас­т­ра­ша­ва ни­ко­го.

Ная­с­но ли са, че с такъв дълбок из­коп не са из­к­л­ю­че­ни вре­ди и на фе­но­ме­на, кой­то пре­ди 7000 го­ди­ни е дал жи­вот на гра­да - ми­не­рал­ни­те из­во­ри! Ни­кой не мо­же да га­ран­ти­ра, че тех­ни­те во­ди няма да на­ма­леят, да се пре­на­со­чат или до­ри да из­чез­нат.
Ко­га вмес­то раз­ни ло­бис­ти власт­та, би­ла тя об­щин­с­ка или по-ви­со­ка, ди­рек­т­но ще за­поч­не да по­ма­га на инвес­ти­то­ри­те, ка­то в пре­ки кон­так­ти на­соч­ва тех­ни­те ин­ци­а­ти­ви към под­ход­я­щи­те те­ре­ни и ре­ше­ния, подобря­ва­щи об­ра­за на гра­да и ка­чес­т­во­то на сре­да­та, в коя­то жи­ве­ем, за да прес­та­не ин­вес­ти­торът да е плячка на дреб­ни бюрок­ра­ти, ко­и­то го пре­кар­ват през иг­ле­ни уши с услож­не­ни и без­к­рай­ни, по-дълги и от съдеб­ни­те, про­цед­у­ри по одоб­ре­ния, връща­ния и съглас­у­в­ки. Въпре­ки че в ЗУТ дейс­т­ва съот­вет­ният член за бързо про­из­вод­с­т­во и над­зор­на­та фир­ма но­си от­го­вор­ност, че е пред­с­та­вен за­ко­нос­ъоб­ра­зен про­ект, не съм чул някой кмет до­се­га да е при­ло­жил то­зи член.

......................................

За­то­ва на първо вре­ме мно­го би по­мог­на­ло при­ла­га­нето на някои прос­ти мер­ки:

1. Заб­ра­на на всякак­ви стро­и­тел­ни из­коп­ни ра­бо­ти в ар­хе­о­ло­ги­чес­кия ре­зер­ват "Сер­ди­ка-Сре­дец", ос­вен тези за под­др­ъ­ж­ка на тех­ни­чес­ка­та ин­ф­рас­т­р­у­к­т­у­ра и за укреп­ва­не на зас­т­ра­ше­ни сгра­ди.

.......................................
Ако се нап­ра­ви по­не част от по­со­че­но­то, ин­вес­ти­циони­те уси­лия и об­щес­т­ве­ният ин­те­рес бързо ще поемат еди­нен път, а доб­рият ефект ще се усе­ти мно­го ско­ро. По­же­ла­вам да ни се случи!
(пълният текст на статията ще намерите на http://www.stroitelstvo.bg/news.php?m=details&id=21878 )

Б.Р. Арх. Бог­да­нов е но­си­тел на гра­мо­та на САБ за при­нос в ар­хи­тек­т­у­ра­та, спе­ци­а­ли­зи­рал е об­щес­т­ве­ни сгра­ди в Хюстън, Тек­сас, ек­с­перт по еко­ло­гия и дълго­го­ди­шен пред­се­да­тел на сто­лич­но ар­хи­тек­т­у­р­но дружес­т­во.

Според в. Строителство Градът, бр. 30, 28 юли - 3 август 2008 г.

Проектът за мястото на хотел "Рила" в София е законосъобразен
Окончателно решение ще бъде взето от експертния съвет на общината
Гергана ДИМИТРОВА, Михаил ГЪРКОВ


http://www.stroitelstvo.info/show.php?storyid=530865



На мястото на хотел “Рила”, който е на 7 надземни нива, се предвижда да бъде изградена 22-етажна сграда


Внесеният проект за изменение на действащия план за регулация и застрояване на мястото на хотел "Рила" в София, с който се иска ново застрояване с 22 надземни нива и осем подземни, не е в нарушение на закона и има право да бъде реализиран. Това каза по време на специална пресконференция главният архитект на район "Средец" арх. Теодор Тодоров заедно с кмета на района инж. Маргарита Гутева и директора на Национален археологически институт и музей към БАН Маргарита Ваклинова.

По думите на арх. Тодоров използва се законовата възможност за парцели, които имат лице на три улици, нямат ограничения за плътност, интензивност и височина на застрояване. Инвеститорът използва тълкувателно писмо на Министерството на регионалното развитие и благоустройството, засягащо подобен случай, каза арх. Тодоров.

Спирането на подобен проект е възможно само ако Националният институт за паметниците на културата не съгласува проекта. Следващата инстанция, която трябва да се произнесе по проектната документация, е общинският експертен съвет по устройство на територията (ОЕСУТ) към дирекция "Архитектура и градоустройство". ОЕСУТ не може да върне проект, който не е в нарушение на закона, няма и възможност за оценка на естетическата стойност на обекта, защото в Закона за устройство на територията (ЗУТ) отпадна тази разпоредба.

Проектът за изменение на действащия план за регулация и застрояване (ИПРЗ) е обявен на 20 юни. Собственик на хотела и инвеститор на проекта за изменение е фирма "Бългериън хотел сървисиз" АД. Проектът е дело на "Нела - Даниела Коларова" ЕТ с управител инж. Даниела Коларова. На основание на чл. 27, ал. 3 от ЗУТ е разработен проектът за ИПРЗ, каза в отговор на въпрос на "Строителство Градът" инж. Даниела Коларова. Според чл.27, ал.3: "Плътността и интензивността на застрояване не се ограничават в ъгловите урегулирани поземлени имоти със свързано основно застрояване."

Инвеститорът предвижда да проведе архитектурен конкурс за проект за самата сграда, по който ще се реши конкретното архитектурно-обемно решение, допълни също инж. Коларова. Досега проектът за ИПРЗ не е разгледан от ОЕСУТ. Всяка страна съхранява своя исторически център и всеки град трябва да се стреми да защитава централната си част, каза кметът на район "Средец" инж. Маргарита Гутева. По думите й надземните части на предлаганата сграда на мястото на хотел "Рила" ще "захлупят" всички сгради в близост.

Директорът на Националния археологически институт с музей Маргарита Ваклинова посочи, че е важен въпросът за съдбата на археологическите паметници, които се намират под хотела и които при събарянето му могат да бъдат унищожени.Според директора на Националния институт за паметници на културата арх. Георги Угринов необходимо е, ако се установи, че има археология, защото много е възможно тя да е била унищожена при строителството на хотел "Рила", тя да бъде запазена. Затова, ако започне изграждане на нова сграда на мястото, трябва да има наблюдаващ археолог, посочи също арх. Угринов.

Мнения

Кметът на район "Средец" инж. Маргарита Гутева: Кметство "Средец" е подало възражение в Столичната община срещу проектаНормално е бизнесът да иска да печели, но защо трябва да е за сметка на София. Освен това при създаване на подобен мащабен проект ще има инфраструктурни проблеми - ще има постоянни задръствания в малките централни улици. Кметство "Средец" е подало възражение в Столичната община. Подземните нива също са проблем, тъй като в София подпочвените води са на малка дълбочина и един такъв проект ще доведе до оттичане на подпочвените води. Това ще подпкопае околните сгради като например малката църква "Св. Николай Мерликийски", на която южната стена и без това е напукана.

Камара на архитектите в България: Поради значимостта на обекта да се организира конкурс за избор на проектантиВ становище на Камара на архитектите в България, подписано от заместник-председателя на КАБ арх. Иво Пантелев, се посочва, че e важно да не се поставят корпоративните интереси над обществените. Трябва да се спазят законовите изисквания при разрушаване на сегашния хотел и проектирането и строителството на новия обект. Поради значимостта на обекта да се организира конкурс за избор на проектанти. Столичната община да изработи принципи за действие при такъв тип значими обекти, както и да се ускори изготвянето на подробен устройствен план на централна зона.

коментар на "София за нас/Sofia for Us": Хотел "Рила" не е в свързано застрояване с черквата "Св. Николай Чудотворец". Затова тук не би следвало да се прилага цитираният казус на чл. 27 (3 ) от ЗУТ.

петък, 8 август 2008 г.

вестник "Нощен труд" съобщава


относно позицията на НИПК за хотел "Рила"


клик върху образа за да се чете