в. Арх & Арт Борса, бр. 31, 31 юли - 7 август 2008 г., с. 6- 9
"Сердика е моят Рим", това са известните думи на император Константин Велики (274-337), които той обикновено казвал, станело ли дума за неговия любим град - днешната българска столица.
София за съжаление няма голяма река, както почти всички значими европейски градове, няма и море като Марсилия, Барселона или красивата Варна. Какво има? Има Витоша и минералните си извори, разбира се, но планината все пак е край града, а не в него, както е Царевец в Търново или Акропола в Атина. А за минералната вода, откакто затвориха басейна на банята, по-добре да не говорим. Тогава какво?
Имаме нещо уникално, с което може да се похвалят само Рим и Константинопол. В София е дворецът на император Константин Велики, "покръстителя на света". Да припомним, че той прави за света същото, каквото е направил Борис I за България, а може би и повече! Да не говорим, че ако Константин го нямаше, и Борис нямаше да го има, какъвто го знаем днес, защото и християнството можеше да го няма. Неслучайно и източните и западната църква го величаят като един от най-значимите им светци - "Свети Цар Константин покръстител".
Къде е този императорски дворец в София, този паметник не само с общоевропейско, но и със световно значение? Защо не е известно на гражданите и гостите на столицата това, което я поставя сред най-значимите градове за културата и историята на Европа, а това значи и в света? Ами там е, където му е мястото - в сърцето на града. Той е добре известен на всички, които се интересуват. По-някога го наричат "градска резиденция".
Няколко хиляди години, откакто съществува София, уникално, но центърът й стои все на същото място. Друг забележителен факт за нея е съществуването на "Археологическия резерват Сердика - Средец", който пази каквото е оцеляло от античния и средновековен град. Да се разреши посегателство върху него е все едно да се разреши строителство в резервата "Сребърна" или на хълма Трапезица. Но ето, че сме свидетели на опит това да се направи и то точно върху останките от двореца на император Константин Велики!
Особеното, на което може би се залага, е, че имаме културно-исторически резерват, от който обикновените граждани виждат малко - портата на крепостта в подлеза между Президентството и МС, където водим всички официални чужди гости, малка част от стара римска улица и най-вероятно част от същия дворец пред ротондата "Св. Георги" в двора на Президентството, част от античните стени и средвековната църква "Св. Петка Самарджийска" в подлеза пред бившия ЦУМ, където се предполага, че е погребан Левски, нещо около минералния извор... толкова! Друга част от стените на крепостта и средновековната църква "Св. Спас" са недостъпни за гражданите, защото Булбанк си построи трезор около тях и напълно незаконно не допуска посетители до този културен паметник, който е публична собственост и е със забележително значение. Ограничен е достъпът и до това, което остана от открития наскоро късноантичен амфитеатър на Сердика, също знаково място за християнката църква и за нашето културно наследство. Днес някои подбрани си пият отлежалото уиски точно на античната арена. Мястото, където са хвърляли християнските мъченици на лъвовете, днес е луксозен хотел.
Все пак къде е този особен резерват - това са подземните културни пластове в една малка площ най-общо между ул. "Алабинска", ул. "Княз Борис I", бул. "Дондуков" и ул. "Батенберг".
А къде е в него най-значимият като символ за града ни паметник - останките от двореца на император Константин Велики покръстител? Естествено това е мястото, което до Късното средновековие е известно и днес специалистите наричат "Константинов квартал" (защото, както подобава на един истински императорски дворец, той е заемал цял квартал в града). Това е и мястото, наричано до Освобождението от турско робство "Калоян махла", защото точно тук е живял Севастократор Калоян - човекът, на когото дължим създаването на един паметник, с който, с основание, всички българи се гордеем и показваме пред света - Боянската църква. Дворецът на севастократора е бил именно това, което е оцеляло от императорския дворец.
Малката църква "Св. Николай" между сградата на бившия "Кореком" и хотел "Рила" е била негов семеен параклис - тук се е усамотявала в молитва прекрасната Десислава. На срещуположната страна през ул. "Калоян" (най-старата улица в града, която софиянци 650 години са наричали "Калоянова" по името на севастократора, а не на царя), при резиденцията на българския патриарх действа и днес подземната църква "Св. Петка стара" от 1241 г. Това е градският храм, където севастократорът и семейството му са се черкували.
Ако влезем в "Св. Николай" и погледнем наляво, ще видим стена от Константиновия дворец, до която сигурно се е докосвал не само императорът, но и нашият севастократор Калоян и красивата Десислава. Ако допрем дланта си до нея може да усетим силата на вечността и историята и да почувстваме гордост от това, че сме българи. Подобно чуство лично аз съм изпитвал единствено в криптата на базиликата "Сан Клементе" в Рим пред гроба на св. Константин-Кирил Философ.
"Константиновият квартал", т.е. дворец, е разположен между днешните ул. "Калоян", ул. "Позитано", ул. "Леге" и южно от Президентството. Не се заблуждавайте, че на археологическата карта на София ще видите отбелязана малка част от него, просто само това е разкрила земята при случайни изкопи. Още доц. Сава Бобчев е писал за него. Това, което е останало от двореца, не е малко и то си е там, скрито под сградите на бившите "Детмаг" и "Кореком" и на хотел "Рила". Да, под хотел "Рила".
Тук е живял Императорът. Оттук е управлявал Римската империя, простираща се от Испания и Британия до Египет и днешен Ирак. Оттук, от София, е управлявал целия културен свят, без Китай и някои по-малки страни в Азия. Тогава, макар и за кратко, това е бил неговият център. По-късно, по време на първия канонотворчески, след изначалния Никейски, вселенски църковен събор, смятан и за негово продължение, състоял се от ноември 343 до февруари 344 г. съвсем неслучайно в София (тогавашната Сердика), заседанията се провеждали в катедралата "Света София" и в погиналата базилика "Св. Троица" в днешния Южен парк, кв. Лозенец (над която допуснахме да се построи поредната луксозна жилищна сграда!). Та тогава именно тук, в Двореца на Константин Велики, са идвали и са се застоявали свети Осий, епископ на испанския град Кордова и личен изповедник на император Константин, епископ Протоген и много от видните сред участвалите 341 отци на християнската църква, за да спечелят на своя страна могъщата светска власт.
Материалните доказателства за тази памет искат сега да ни отнемат. Планира се унищожаването на хилядолетия опазени останки, за да се направят... ГАРАЖ (!!!) и баровски офиси. Да се разруши хотел "Рила" и да се съсипе културно наследство на Европа - останките на двореца на Константин Велики и на севастократор Калоян, на човека, открил изографа Василий, за да изпише непреходните образи в Боянската църква "Св. св. Никола и Пантелеймон", предхождащи с цяла епоха фреските на Джото и италианският ренесанс, с които ги сравняват.
Това не е градинката до "Руската църква", която обществеността и колегията успя да опази! Дори не може да се оцени каква катастрофа за европейското културно наследство, каква загуба за нас и за града, каква гавра със свято християнско място и достояние на българската национална средновеконвна история може да се предизвика.
Не е безпричинно, че досега никой не е посмял да разкрие и експонира тези руини. Просто всички строители и учени в ХХ в. са били достатъчно почтени и са си давали сметка за какъв уникален обект, за какво знаково място става дума. Те са оставили тази задача на нас, техните потомци, за времето, когато технологиите и науката достигнат нужната висота. А какво дочакахме? Всичко да бъде унищожено заради гаража(!) на някаква и без това спорна офис сграда, която се канят да строят, като разрушат хотел "Рила".
Този, който допусне да се посегне на двореца на Константин Велики и севастократор Калоян, става съучастник в престъпление срещу културното наследство на Европа, на България и християнската ни памет. Това, което хуните не успяха да унищожат и турците да заличат, може да бъде разсипно днес!
Границите на археологическия резерват "Сердика -Средец" са ясни. Той трябва да има и определена буферна зона. Още доц. Сава Бобчев посочи къде другаде извън него може да се очаква да излезе археология.
......................................
Защо лобисти и консултанти с безучастното поведение на властта направо подвеждат инвеститора, като го тикат в терени и начинания, предизвикващи гнева на обществото, какъвто бе случаят с градинката до Руската църква и е настоящият с хотел "Рила", двореца на Константин Велики и севастократор Калоян?
Наясно ли са някои, че влизайки толкова дълбоко под сегашния строителен хоризонт, освен че ще унищожат археологията, е възможно и да застрашат конструктивната устойчивост на всички околни сгради? София е земетръсен район и, не дай Боже, трус може да стане и по време на строежа, преди да са завършени укрепителните работи. А има терени в София, където такъв строеж не застрашава никого.
Наясно ли са, че с такъв дълбок изкоп не са изключени вреди и на феномена, който преди 7000 години е дал живот на града - минералните извори! Никой не може да гарантира, че техните води няма да намалеят, да се пренасочат или дори да изчезнат.
Кога вместо разни лобисти властта, била тя общинска или по-висока, директно ще започне да помага на инвеститорите, като в преки контакти насочва техните инциативи към подходящите терени и решения, подобряващи образа на града и качеството на средата, в която живеем, за да престане инвеститорът да е плячка на дребни бюрократи, които го прекарват през иглени уши с усложнени и безкрайни, по-дълги и от съдебните, процедури по одобрения, връщания и съгласувки. Въпреки че в ЗУТ действа съответният член за бързо производство и надзорната фирма носи отговорност, че е представен законосъобразен проект, не съм чул някой кмет досега да е приложил този член.
Кога вместо разни лобисти властта, била тя общинска или по-висока, директно ще започне да помага на инвеститорите, като в преки контакти насочва техните инциативи към подходящите терени и решения, подобряващи образа на града и качеството на средата, в която живеем, за да престане инвеститорът да е плячка на дребни бюрократи, които го прекарват през иглени уши с усложнени и безкрайни, по-дълги и от съдебните, процедури по одобрения, връщания и съгласувки. Въпреки че в ЗУТ действа съответният член за бързо производство и надзорната фирма носи отговорност, че е представен законосъобразен проект, не съм чул някой кмет досега да е приложил този член.
......................................
Затова на първо време много би помогнало прилагането на някои прости мерки:
1. Забрана на всякакви строителни изкопни работи в археологическия резерват "Сердика-Средец", освен тези за поддръжка на техническата инфраструктура и за укрепване на застрашени сгради.
.......................................
Ако се направи поне част от посоченото, инвестиционите усилия и общественият интерес бързо ще поемат единен път, а добрият ефект ще се усети много скоро. Пожелавам да ни се случи!
Б.Р. Арх. Богданов е носител на грамота на САБ за принос в архитектурата, специализирал е обществени сгради в Хюстън, Тексас, експерт по екология и дългогодишен председател на столично архитектурно дружество.
2 коментара:
Линкът в началото на материала не се отваря. Явно има някакъв технически проблем.
Сигурно защото сайтът, към който води линкът в момента не съществува? Все пак материалът е на почти 6 години.
Публикуване на коментар