петък, 23 май 2014 г.

Юбилейното честване на архитект Георги Фингов

Приятно е да се отбележи, че зала 2 в Централния дом на архитекта бе изпълнена с публика за юбилейното честване на 140-годишнината от рождението на архитект Георги Фингов на 13 май 2014 г.

Фото-изложбата се подготви от арх. Цвети Панова.
Подреди се с помощ от колегите реставратори Георги Пенчев и Панайот Панов, докато в залата се събираше публика.
             http://20c-arch-bg.blogspot.com/2014/05/blog-post.html 



             Както бе обявено, началото бе положено от
             Г-жа Светла Фингова - внучка на архитекта, с
             фрагменти от неговите мемоари.


 Последва разказ за образованието на Фингов
във Виена
и професионалната му дейност след завръщането му
в България - Пловдив и София.
Сетне бяха проследени сътрудничествата на арх. Фингов
с Фридрих Грюнангер и Киро Маричков, с Никола Юруков, Димо Ничев и Георги Апостолов.
Накрая арх. Йордан Тангъров направи обобщаващото изказване, че ако Испания е известна със своя Антонио Гауди, Белгия - с майстора на Ар нуво Виктор Орта, Франция - с Ектор Гимар,
то за България безспорен автор от този мащаб е Георги Фингов и неговото дело следва да бъде популяризирано в цяла Европа.
Завършекът бе в свободни разговори на чаша вино.

сряда, 7 май 2014 г.

140 години от рождението на архитект Георги Фингов

Уважаеми Дами и Господа,
През 2014 г. се навършват 140 години от рождението на архитект Георги Фингов - един от най-изявените и продуктивни български архитекти на ХХ в.
  
Роденият в  Калофер на 1/13 май 1874 г. Георги Фингов е професионален ерудит, ярък представител на стила сецeсион в България, с широки контакти в страната и чужбина.
Възпитаник на Виенската архитектурна школа (1892-98), въпреки поканите за работа в Австрия, той се връща с ентусиазъм в родината за да допринесе за нейния напредък.
Георги Фингов е един от основателите на дружество "Съвременно изкуство" (1903) само 6 години след появата на авнгардното за времето творческо сдружение на Виенския Сецесион.
Изградените с негово участие стилитично иновативни, цялостно декорирани и обзаведени здания демонстрират водещите художествени тенденции от началото на ХХ в. и се превръщат в модел за подражание.

Между самостоятелните творби на Георги Фингов са такива шедьоври като малкият Княжески ловен дворец в местността Врана край София (1903) и собственият му дом на ул. "Шипка" 38 в София (1906-08). Това са манифести на неговото кредо и образци на майсторска местна интерпретация на стила сецесион.
При творческото дълголетие, на което се радва, търсещата природа на Георги Фингов успява да постигне разнообразие и стилистични обновления в синхрон с променящите се реалности.


Творбите му илюстрират сполучливо сътрудничество с редица архитекти - Вълко Вълкович, Киро Маричков, Фридрих Грюнангер, Димо Ничев, Никола Юруков, Георги Апостолов, Йордан Миланов, със сина му Димитър Фингов.

Георги Фингов - един от патриарсите на българската архитектура на ХХ век, оставя грандиозно по обем и разнообразие творчество из цялата страна.
Повечето от сградите, създадени с негово участие в София, днес са културни ценности и оформят съвременния облик на столицата.





Г. Фингов & К. Маричков, Къща на Л. Функ, София, 1903 г.

Загива преди 70 години, при бомбардировките на София на 10 януари 1944 г.
Загива след като е преживял два фалита.
Загива малко след като е унищожил в отчаяние целия си архив (1943 г.) и четири месеца преди да закръгли юбилейната възраст от 70 години.

Възпоменателното тържество ще се състои на 13 май от 17:30 часа в зала 2 – 2 ет., в Централния дом на архитекта на ул. „Кракра” 11, София.

Ако сте съпричастни към делото на архитект Георги Фингов,
Заповядайте на юбилейното честване!
http://20c-arch-bg.blogspot.com/2014/05/140th-anniversary-from-birth-of-giant.html


   Г. Фингов, Фамилна къща Фингов, ул. "Шипка" 38, София, 1906-08 г.



 





Още статии на същата тема 
от Зекие Емин - 2019